Skip to main content

Organik Ürünlerle Beslenmek

Günümüzde yediğimiz birçok besin maddesinin içerisinde kimyasal maddeler ve katkı maddeleri bulunuyor. Bu durumda sağlıklı ve düzgün beslenebilmek mümkün olmuyor. Sonuçta birçok sağlık problemi yaşamamız kaçınılmaz oluyor. Bugünkü yazımda organik beslenmenin hayatımızdaki yerinden bahsedeceğim.

Organik besinler; hormonlar, kimyasal maddeler, tarım ilaçları ve antibiyotikler kullanılmadan, hayvan veya bitkisel canlı organizmalardan elde edilen yiyeceklerdir. Bu besinlerle yapılan beslenmede organik beslenmedir.

Organik Gıdaların Faydaları Nelerdir?

Organik Gıdalar kimyasal madde içermedikleri için daha sağlıklı ve güvenlidir. İçeriğinde katkı maddesi bulundurmadığı için kilo alımı ve yağ birikiminin önüne geçer. Organik ürünler diğer ürünlere göre daha fazla mineral ve vitamine sahiptir. Bir diğer önemli özelliği ise bu tür gıdalar üretilirken insan ve doğa sağlığına zarar verilmiyor.

Bir Ürünün Organik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Organik olarak satılan ürünler, ürün etiketinin üzerinde yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod numarası, sertifika numarası, logosu ve organik ürün logosu bulundurma zorunluluğu vardır.

Organik Ürünleri Nerelerden Temin Edebiliriz?

Organik ürünleri diğer ürünlere göre sıklıkla bulabilmemiz biraz daha zordur. Genellikle büyük marketlerin organik ürünler satan kısmında rastlayabiliriz ancak çeşitliliği çok fazla olmayabilir.

İstanbul’da yer alan %100 ekolojik pazarlarda ise, kuru gıdalardan yaş gıdalara, hatta temizlik ürünlerine kadar birçok ürünü temin edebilirsiniz.Bu pazarlar düzenli olarak Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve ilgili ilçenin belediyeleri tarafından denetlendiği için, güvenle alışveriş yapılabilinir. İstanbul’un %100 Ekolojik Pazarları; Beylikdüzü, Bakırköy, Şişli, Kartal, Küçükçekmece.

Ben internet üzerinden  özellikle kuru gıdalar için şu alışveriş sitelerini kullanıyorum:

Yoğurdumu evde kendim yapıyorum. Yoğurt yaparken eskiden şişe sütü kullanıyordum ancak onun için de bir çözüm buldum. Süt ihtiyacımı artık Bay Sütçü’den alıyorum.Bursa İznik’teki çiftlikten Avrupa Birliği onaylı olarak sütler günlük olarak geliyor. Bay Sütçü’nün İstanbul içinde birçok şubesi var. 3 ya da 5 lt’lik şişelerde ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz. Gitmeden önce aramanızda fayda var, sütlerin geliş saatleri değişebiliyor ya da ellerindeki sütler hızlı bir şekilde tükenebiliyor.

Favori Organik Dükkanım

Erenköy bölgesinde yer alan Datça Murat Çiftliğini de size önerebilirim. Sahibi Murat Bey, Datça’da Murat Çiftliği’ni kuruyor.Doğal besinlere aşırı önem veren, hastalarını bitkilerle tedavi eden 30 yıllık çocuk doktoru babası Hüseyin Tapik’le birlikte, 11 dönümlük arazide doğal yöntemlerle ilaçsız zeytin ve badem ağaçları yetiştiriyorlar. Kış ve yaz sebzeleri üretimlerini de Batı Karadeniz’de aldıkları 15 dönümlük başka bir arsada yapıyorlar. Narenciyeleri ise yine dayısının organik narenciye bahçesi Kemer Çıralı’dan. Bunun dışında Şile ve Kandırada’da çiftlikleri bulunmaktadır. Haftalık meyve ve sebze ihtiyacımı buradan karşılıyorum. Bunun dışında organik yumurtası, balı, kurutulmuş siyah çekirdekli üzüm, elma ve dut kurusu favorilerim. Çarşamba ve Cuma günü saat 14.00’den sonra ürünler taze taze geliyor, kaçırmayın derim.

datça murat

Organik Ürünlerle Sağlıklı Tarifler İçin

Organik ürünlerin dışında, yapılan yemeklerin leziz ve sağlıklı olabilmesi için bu konuda iki favori adresim var. Bir tanesi Ayça Kaya’nın Sayarak Zayıfla Mutfak’ta kitabı. Kitabın içinde sağlıklı ve lezzetli tarifler bulabilirsiniz. Ayrıca Ayşe Tolga’ya ait instagram hesabından aysetolgaiyiyasam adresinden organik tarifler dışında, sağlıklı yaşam adına birçok ipucunu yakalayabilirsiniz.

Hem kendiniz hem de aileniz için güzel birşeyler yapın.

Organik beslenmeyle tanışın ve yaşamınızın vazgeçilmesi yapın!

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir